مکانهای دیدنی ایران
 آهار شکرآب

روستای آهار در شمال شرقی تهران در بخش اوشان، منطقه رودبار قصران قرار گرفته است. باغستان و روستای قدیمی خوش آب و هوایی که به دلیل داشتن طبیعت بکر همیشه مورد توجه بسیاری از گردشگران و طبیعت دوستان بوده است. چمن زارهای وسیع، با غ ها و درختان کهن سال زیبایی کم نظیر و چشم نوازی به این تکه از دامنه های البرز بخشیده اند.
آهار در حقیقت در محل تلاقی دو تنگه ای قرار دارد که یکی به سمت شمال غرب به ده تنگه و دیگری به سمت جنوب غرب به منطقه و مزارع و آبشار شکر آب و قله توچال و مرز شهرستانک منتهی می شود.
در این منطقه می توانید جاذبه هایی مثل آبشار شکراب، امامزاده طاهر شکراب، آبشار ده تنگه، قلعه تاریخی دختر و قلل مرتفع مثل قله قلعه دختر، سی چال، توچال و قزقونچال را ببینید.

امکانات رفاحی از قبیل رستوران متل خانه های محلی برای اسکان در این منطقه موجود میباشد

ده تنگه
برای رفتن به ده تنگه پس از رسیدن به میدان آهار و گذر از یک پل آهنی درهمان ابتدای راه به یک دوراهی می رسید که راه سمت راست را انتخاب کنید . پس از طی مسافتی در کوچه باغهای آهار و عبور از کنار رودخانه پر آب و خروشان به مسیر مالرویی که تا انتهای دره ده تنگه ادامه دارد می رسید تمامی مسیر را درختان زیبای چنار و گردو و سایر درختان میوه فرا گرفته است و چندین آبشار كوچك و بزرگ با جوش و خروش فراوان دیده می شود . در نهایت به آبشار بزرگ تنگه می رسید این محل جای مناسبی است برای استراحت و صرف ناهار دسته جمعی، آنهایی که اهل کوهنوردی هستند راه را برای رسیدن به قلعه دختر که قلعه ای نیمه مخروبه ای نیز به همین نام در آن واقع شده است ادامه می دهند.

قصر دخترک (قزل ماما(
قلعه دختر که اسم اصلی آن قزل ماما به معنی قصر دخترک می باشد آتشکده ای ساسانی است که از سنگ ساروج ساخته شده است و به دلیل موقعیت آن با چشم انداز زیبا و وصف نشدنی به دهات اطراف اشراف دارد.
مسیرروستای آهار به ده تنگه از دید بسیاری از گردشگران زیباتر ازمسیر آن به شکراب است با این حال پیشنهاد می کنیم که یک روز دیگر را به روستا باغ شکرآب و آبشارپرآب آن و سایر دیدنی های این مسیر نیز اختصاص دهید

مسیر دسترسی به روستای آهار
برای حرکت به سمت آهار از تهران، باید راهی جاده لشگرک شوید و مسیر این جاده به سمت فشم را در پیش بگیرید. بعد از گذر از حاجی آباد و اوشان، به روستای آهار می رسید كه تا خود روستا جاده آسفالته مناسب فراهم می باشد. و از تهران بابایی

تا آهار 30دقیقه راه است

راهپیمایی در آهار
از میدان روستا دو راه اصلی زیبا وجود دارد . یکی راه کنار رودخانه و سمت راست پل فلزی است که در امتداد رودخانه و در کف دره تا انتهای دره می رود که کوهنوردان به قلعه دختر می روند و طبیعت گردان تا هر قدر که توان داشته باشند می توانند از آن استفاده کنند .
ولی مسیر زیباتر و سبک تر مسیر از روی پل فلزی و عبور از میان روستا به سمت دره غربی می باشد که پس از گذر از باغات و یک شیب تند نیم ساعته به محوطه امامزاده می رسیم . اگر از امامزاده هم کمی بالاتر برویم بعد از حدود 10 دقیقه به یک آبشار زیبا می رسیم .

کل مسیر از میدان روستا تا آبشار حدود 5/1 ساعت طول می کشد و آب شرب هم در بین راه وجود دارد . مسیر کاملا مصفا و سرسبز بوده و چندان هم سنگین نمی باشد . آبشارشکرآب

 سایر مسیر ها :
مسیرهای سبک و کمتر از نیم ساعت وبا مشخصه های کمتر در منطقه شمیرانات عبارتند از : دریاچه زیبای قوچک در روی گردنه قوچک و روبروی پاسگاه نیروی انتظامی – مسیر کنار رودخانه روستای گلوکان در منطقه رودبار قصران – مسیر کنار رودخانه روستای اوشان وایگل– مسیر کنار رودخانه روستای امامه در قبل از فشم – روستای برگ جهان و آبشار آن که هم از روستای افجه و هم از جاجرود قابل دسترسی می باشد و بهتر است از مسیر افجه برویم و از جاجرود برگردیم ( با خودرو ) – دشت و منطقه حفاظت شده لار با راههای دسترسی متعدد از پلور ، لواسان بزرگ وگرمابدر – دریاچه سد لتیان در لواسان کوچک – پیست اسکی شمشک و دربند سر و توچال دیدار حیات وحش کوه ورجین در صبح روزهای برفی زمستانی در کنار محیط بانی لواسان کوچک در اوایل جاده کند - مسیر کوهستانی دار آباد - مسیر کوهستانی کولک چال – مسیر کوهستانی گلابدره – مسیر کوستانی دربند – مسیر کوهستانی ولنجک و تله کابین – مسیر کوهستانی درکه – مسیر کن و سولقان و آبشار سنگان در منتهی الیه جاده کن و سولقان و بعد از امام زاده عبدا... در فروردین و اردیبهشت بسیارمصفا ودیدنی است.

توصیه های لازم:
با توجه به کوهستانی بودن روستای آهار برای سفر به این منطقه کفش مناسب کوهنوردی بپوشید ولباس مناسب برای بارندگی با خود ببرید. چون ممکن است یک رگبار شما را غافلگیر کند! در ضمن از بهار تا اوایل پاییز را برای سفر پیشنهاد میشود در اواخز هفته در تابستانها این مسیر شلوغ خواهد بود.

|+| نوشته شده توسط مجتبی مهابادی در دوشنبه هفتم شهریور ۱۳۹۰  |
 
 
بالا